karafakiden
X
Hop Dedik Demiştik
toplum ve insan
26-04-2022
Sabah öfkeyle uyandım ve ”Kavala kim ya?” dedim yine. Kim? Gezi’de ”hop dedik” diyen, genci yaşlısı milyonlarca insanla ilişkilendirebileceğimiz nesi var? Lidersizliğiyle dikkat çeken bir halk eylemi, nasıl böyle asla ”kahramanı” olamayacak isme indirgenebiliyor? Kim vardı Gezi’de? Gezi Ruhu dediğimiz o şeyin bileşenleri kimdi? Birbirini tanımayan, ama o yabancılığın ve hatta pek çok farklılığın içinde öncelikle İstanbulluluk’ta birleşen binler, yüz binler, milyonlar...
Devamını Oku
Sözcüklerin Tadı
günce
06-04-2022
Eş anlamlı sözcükleri düşünmeyi sever misiniz? Soruya bakın... Türkçe dilbilgisine karşı özel bir tutkusu olmayan kimsenin durup dururken hangi tür sözcükleri sevdiği ya da sevmediği gelir mi aklına? Bir kişinin gelebiliyorsa, pek çok kişinin de gelebilir sanki... İşte şimdi düşünebilirsiniz, eş anlamlı sözcükleri düşünmeyi sevip sevmediğinizi.
Devamını Oku
Sofra Zevkinin Adil Dönüşümü Üzerine - II
günce
05-04-2022
Salgının henüz başıydı. Bilim dünyası uzun zamandır tanıdığı SARS ailesinin bu yeni üyesinin yaramazlık, yayılmacılık rotasını çözümlemeye çalıştığı günlerdi. Uygarlık çemberine her kademeden dahil olmuş toplumların türlü kaygıları, korkuları vardı. Bununla birlikte umut da vardı. Bir şeyler değişecek, umudu. Kim, beklentisinin ne kadarını gözlemleyebiliyor, emin değilim. Belki çağın hastalığı bir neden. Hız. Hız mı desek, yoksa telaş mı?
Devamını Oku
Sofra Zevkinin Adil Dönüşümü Üzerine - I
günce
05-04-2022
Yemek zevki altın çağını yaşıyor. Evde, sokakta, AVM’de, televizyon programlarında, internette, parkta, hastanede, her yerde yemek var. Her an yemeği konuşuyoruz. Restoranlar kadar şefler de ünlü. Çoğumuz “falanca şefin şu yemeğini” mutlaka tatmak için onlarca kilometre yol aşmayı göze alıyoruz. Yemek hem sosyal statümüzü göstermemize yarayan bir araç hem de toplumsal örgütlenmenin bileşenlerinin iyiden iyiye görünmezleştiği bir alan oldu.
Devamını Oku
Baklava Tepsisi Nerede?
günce
03-04-2022
Ramazan geldi, hoş geldi. Baklava tepsisi boş bile gelmedi. Çünkü tepsi, erzak almak için geçen hafta satıldı! Çoğunluğun hayal edemediği bir darboğazdan geçiyoruz. Pabuç pahalı, yaşam pahalı, sağlık pahalı; eğitim, adalet için yorum yok... Henüz kıtlık görmedik, haydi hep beraber buna şükredelim. Fakat geçirdiğimiz şu dönemi umarım herkes idrak eder ve kimse unutmaz.
Devamını Oku
Manzara ve İhtimaller
günce
24-03-2022
Uzun zamandır gündemden uzak gibi görünsem de aslında gündemin ziyadesiyle içinde olduğum için Karafakiden sessiz kalmıştı. Gündemin hiç olmadığım kadar içine düşmemin nedeni, hayatımda ilk kez, tesadüfen de olsa, bir siyasi partiye üye olmamdı. Açıkça, CHP’nin tabanı bir kenara itip, laik düzenin yanında olmayan, yıllar yılı bizi bugün debelendiğimiz kaygan zemine taşıyan siyasi figürleri kendisine ortak edinmesini kabullenmem çok güç. İzlemedeyim...
Devamını Oku